هنر گرافیتی یا دیوارنگاری چیست؟

tajasomi
معرفی برخی آثار تجسمی سوررئال
مهر ۱, ۱۳۹۶
mix painting
آشنایی با هنر نقاشی های لاکی
مهر ۲۹, ۱۳۹۶

هنر گرافیتی یا دیوارنگاری چیست؟

نقاشی روی دیوار

هنر نقاشی کردن و به تصویر کشیدن آنچه در ذهن یک هنرمند است امروزه تنوع بسیاری پیدا کرده است.

در گذشته ، بسیاری از تصاویر هنری که توسط هنرمندان به تصویر کشیده می شد در بوم نقاشی به تصویر در می آمد و قابهای نقاشی بسیاری خلق می شد که در مجموعه ای همانند نگارخانه ها یا گالری ها به نمایش گذاشته می شد. هر چند امروزه نیز این نوع از هنر نقاشی همچان ادامه دارد و جایگاه خاص خود را حفظ کرده است ، ولی در کنار آن نیز انواع دیگری از خلق آثار هنری نیز ایجاد و گسترش پیدا کرده است. حتماً تا کنون از کنار دیوارهای زیادی عبور کرده اید که بر روی آنها طراحی و نقاشی انجام شده است. احتمالاً کمتر با خودتان اندیشیده باشید که این دیوارنگاریها از چه زمانی رواج پیدا کرده است و آیا این کار به زیبایی چهره شهرها و مکانها کمک می کند یا آنها را کثیف و زشت می کند. به این دیوار نگاری ها “هنر گرافیتی” گفته می شود. گرافیت ها ، تصاویر ، نقاشی ها یا نماد و کلماتی هستند که در مکانهای عمومی آنها را خطاطی یا نقاشی می کنند. گرافیتها معمولاً از طریق رنگ پاشها و قلم موها انجام می شود. گرافیتی یا دیوارنگاشتها طی تقریباً ده سال اخیر در بسیاری از کشورها رواج پیدا کرده است و به عنوان یکی از هنرهای خیابانی و شهری کاملاً جا افتاده و جایگاه خود را پیدا کرده است.این در حالی است که در بسیاری از کشورها ، هر گونه طراحی یا نقاشی ، مجسمه و کنده کاری بر روی دیوارهای معابر عمومی یک جرم محسوب می شود و کاری غیر مجاز است. اما آلمان یکی از نخستین کشورهایی است که این هنر را معرفی کرده و به عنوان یکی از مهدهای نخستین و محل ظهور این هنر خیابانی است. اخیراً نیز موزه ملی این کشور در شهر برلین ، نمایشگاهی را برگزار کرد که هنر گرافیتی را به عنوان یک سبک و قالب هنری به نمایش گذاشت که از نظر تنوع ، گستردگی و زیبایی کمتر می توان نظیر آن را دید. در این نمایشگاه آثار هنری از صد و پنجاه هنرمند بین المللی و ملی کشور آلمان در معرض نمایش و بازدید افراد قرار گرفت. این نمایشگاه را اولین نمایشگاهی می دانند که به نمایش یک شاخه هنری خیابانی پرداخته است. همچنین اولین نمایشگاهی است که به این هنر خیابانی اختصاص داده شده است. کارشناسان و افراد صاحب نظری که این نمایشگاه را ترتیب داده و به این هنر اهتمام داشته اند معتقدند که بهترین مکان برای نمایش این هنر ، همان خیابان و معابر عمومی می باشد.

دیوارنگاری یا همان هنر گرافیتی در ایران نیز رواج دارد. در ایران می توان این هنر را به دو دسته تقسیم بندی کرد.

یک) دیوارنگاریهایی که توسط شهرداری و دولت انجام می شود

دو) دیوارنگاریهایی که افراد و شرکتها آن را ترسیم می کنند

در دیوارنگاریهایی که شهرداری آنها را ترسیم می کند معمولاً از تصاویری برای زیباتر شدن چهره شهر استفاده می شود. علاوه بر این در برخی از آنها نیز از پیامهایی که ممکن است حاوی مطالب مختلفی مانند مطالب اخلاقی ، اجتماعی، قانونی ، سیاسی یا غیره باشند نیز استفاده می شود.

اما در نوع دوم ، یا دیوارنگاریهایی که توسط افراد انجام می شود معمولاً از پیامها یا تصاویری که جنبه تبلیغاتی دارند استفاده می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *