هنرهای مفهومی به چه معناست؟

mix painting
آشنایی با هنر نقاشی های لاکی
مهر ۲۹, ۱۳۹۶
زیور آلات
تفاوت جواهرات هنری با جواهرات فاقد ارزش هنری در چیست؟
آذر ۱۷, ۱۳۹۶

هنرهای مفهومی به چه معناست؟

هنر مفهومهنر مفهومی - نقاشی مفهومی - سبک مفهومیی - نقاشی مفهومی

امروزه اصطلاح هنرهای مفهومی Conceptual arts را در بسیاری از شاخه های هنری همچون: نقاشی ، مجسمه سازی ، سینما ، انیمیشن ، گرافیک و سایر زمینه های دیگر می شنویم.

به قدری این اصطلاح پر کاربرد و پر طرفدار شده است که ما را وادار می کند در زمینه این سبک هنری اطلاعاتی را به دست آوریم. می توان گفت ، جریان پیشرفت و مدرن شدن ، موجبات و زمینه های ظهور این سبک هنری را مهیا ساخته است. هر چند که بسیاری از افراد ، این شاخه هنری را به هنرمندان آمریکایی- انگلیسی تبار نسبت می دهند ؛ ولی در کل باید هر اثر هنری دارای مفهوم باشد. این مفهوم باید فراتر از آن چیزی باشد که در نگاه اول به چشم می آید و می توان از آن برداشت کرد. همچنین لازم است به این نکته اشاره کنیم که القا کردن معنی کاملاً شخصی است و هم هنرمند و هم مخاطبان آنها می توانند هر نوع مفهوم و برداشتی را از این آثار داشته باشند. در آثاری که به سبکهای رئال هستند کاملاً می توانیم به منظور هنرمند پی ببریم و منظور و هدف او را از اثری که به تصویر کشیده است بدانیم. در واقع هنرمند  می خواهد با خلق آثار خود با مخاطبان ارتباط برقرار کند و هر آنچه در ذهنش هست برای آنها بازگو کند. در صورتی که در آثار هنری مفهومی ، هنرمندان قصد ندارند مفهوم خاصی را به ذهن مخاطبان القا کنند و قصد ندارند با مخاطب ارتباط برقرار کنند ، بلکه این خود اثر است که با مخاطب ارتباط برقرار می کند و چنین به نظر می رسد که مخاطب جزئی از اثر شده و با آن مرتبط است.

هنر نقاشی نیز جزو هنرهایی است که در زمینه موضوعات مفهومی و سبکهای مفهومی آثار زیادی در آن خلق می شود. به ویژه در سالهای اخیر بر تعداد اثرهای نقاشی با سبکهای مفهومی افزوده شده است. در نقاشی هایی که به سبک هنرهای مفهومی است ، هنرمندان سعی می کنند مفهومی که در ذهن خود دارند در اثر خود به تصویر بکشند ولی به هیچ عنوان قصد ندارند همان مفهومی که آنها برداشت می کنند ، مخاطب آنها نیز برداشت کند. نقاشی های مفهومی در اثر الهامی که از دنیای مدرن گرفته اند ، می خواهند معانی متعددی از این دنیا را به تصویر بکشند. می توان یک اثر را چنان خلق کرد که هر فردی هم از آن برداشتهای مثبت و هم برداشتهای منفی داشته باشد. در اغلب اوقات ، نقاشی هایی که به سبک مفهومی خلق شده اند ، مخاطبان خاص خود را دارند و نمی توان انتظار داشت تا هر فردی مفهومی زیبایی شناسی آنها را درک کند. به همین دلیل اغلب این آثار توسط افرادی که ممکن است در این زمینه فعالیت داشته باشند خریداری می شود. اما باید گفت ، هر اثر هنری باید مفهومی داشته باشد و اثری که نتواند توسط مخاطبانش درک شود و ارتباط برقرار کند دچار نقص است.

مانند این سبک ، سبک های جدید مجسمه نیز در گالری مجسمه روژه و گالری عکس نیز عرضه می گردد.


موضوعات مرتبط :

منظور از نقاشی های حجم گرا چیست؟

راهنمای نصب تابلوهای نقاشی در منزل و گالری نقاشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *