مزایای مجسمه سازی مدرن

گرافیک و نقاشی
مرزهای جدایی نقاشی و گرافیک در کجاست؟
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
self-portrait-oil-painting copy
معرفی نقاشان پرتره نگار معروف در جهان
اسفند ۱۳, ۱۳۹۶

مزایای مجسمه سازی مدرن

مجسمه سازی

مجسمه سازی با نامهای دیگری همچون تندیس گری یا پیکر تراشی نیز شناخته می شود. مجسمه سازی اشاره به ساختن و شکل دادن به اشیاء در اندازه ها و شکلهای مختلف است.

نمی توان هر شکلی را که نوعی تراشیده یا ساخته شده است نام مجسمه را بر آن گذاشت. بخش مهم در هر اثری این است که یک مفهوم و معنایی در ساختن آن وجود داشته باشد. ایرانیان در بسیاری از شاخه های هنری مانند منبت کاری ، نقاشی و سنگ تراشی آثار برجسته ای به جای گذاشته اند. در میان این هنرها ، تنها هنری که چندان نتوانسته مورد توجه ایرانیان قرار بگیرد ، هنر مجسمه سازی است. هر چند آثار هنری مجسمه چندانی از ایرانیان یافت نشده است ولی امروزه هنرمندان و علاقه مندان زیادی به این شاخه روی آورده اند. امروز می توان گفت مجسمه سازی یکی از هنرهای لذت بخش برای بسیاری از افراد شده است. شاید یکی از دلایل گرایش افراد به مجسمه سازی بهتر شدن ابزارهای مجسمه سازی و راحت تر شدن این هنر باشد.

استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای سه بعدی به این شاخه از هنر بسیار کمک کرده است. می توان به راحتی و در زمان کمتری کلیه جزئیات مد نظر مجسمه را در طرح اولیه ترسیم کرد و سپس به اصلاح آن پرداخت تا به مرحله ساخت آن برسید. در کل می توان از مزیتهایی که مجسمه سازی مدرن دارد به موارد زیر اشاره کرد:

یک) توانایی شبیه سازی

در مجسمه سازی مدرن به دلیل ابزارهای دقیقی که وجود دارد با سرعت و سهولت بیشتری می توان تصاویر را شبیه سازی کرد.

دو) بررسی نهایی کار

امکانات سه بعدی و طراحی های سه بعدی تصاویر قبل از اینکه کار مجسمه سازی به پایان برسد به شما این امکان را می دهد که بتوانید تصویر نهایی کار را مشاهده کنید و در صورت نیاز به اصلاح یا تغییری در آن هر چه سریعتر اقدام کنید.

سه) کاستن هزینه ها

با توجه به امکانات و ابزارهایی که در تهیه مجسمه ها به وجود آمده است موجب شده بسیاری از هزینه ها کاهش پیدا کنند و همین یکی از دلایل افزایش تمایل به مجسمه سازی در سالهای اخیر است.

چهار) دقیق تر شدن طرح ها

می توان با کمک نرم افزارها و ابزارهای پیشرفته ، طرحهای بسیار پیچیده و دشوار را به راحتی اندازه گیری ، تصویر سازی و طراحی کرد. همچنین از دقت و ظرافت بالاتری نیز برخوردار هستند.

پنج) صرفه جویی در زمان

زمان یکی از مولفه های مهم در هر کاری است. ممکن است بسیاری از افراد از اینکه زمان زیادی را صرف یک کار کنند موجب شود از انجام آن کار به کلی منصرف شوند. در حالی که بسیاری از افراد تمایل دارند هر کاری را در یک زمان معقول و چه بسا زودتر انجام دهند. به همین دلیل ، مجسمه سازی مدرن این فرصت را فراهم می کند که شما بتوانید در کمترین زمان حتی در بسیاری از مواقع در یک هفته ، یک اثر هنری خوب خلق کنید. همین انگیزه زیادی را برای شما فراهم می کند تا به سمت مجسمه سازی ترغیب شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *