مرزهای جدایی نقاشی و گرافیک در کجاست؟

تشخیص سنگ عقیق - سنگ عقیق
چگونه بتوانیم سنگ عقیق اصل را تشخیص دهیم؟
دی ۲۹, ۱۳۹۶
مجسمه سازی
مزایای مجسمه سازی مدرن
بهمن ۲۸, ۱۳۹۶

مرزهای جدایی نقاشی و گرافیک در کجاست؟

گرافیک و نقاشی

با وجود تحولاتی که در تکنولوژی صورت گرفته و تقریباً در بسیاری از زمینه ها نفوذ کرده است.

چندان نمی توان بین نقاشی و گرافیک تفاوتهایی را قائل شد. در برخی از نقاشی هایی که خلق می شود می توان رد پای نرم افزارهای کامپیوتری را دید به همین دلیل است که نمی توان چندان مرزبندی قائل شد. با این حال تفاوتهایی بین این دو زمینه وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

یک) گرافیک زیرشاخه هنر است یا رسانه؟

نقاشی را همه جزو شاخه های هنر می دانند ولی در مورد گرافیک چندان توافقی بر سر اینکه این رشته جزو هنر است وجود ندارد. با وجود اینکه گرافیک را در بین رشته های هنری در دانشگاه می بینیم با این وجود برخی از افراد ، از اینکه این رشته را جزو هنر بدانند چندان اطمینان ندارند. مسئله ای که این تردید را به وجود می آورد این است که از گرافیک بیشتر برای اطلاع رسانی و در زمینه های رسانه استفاده می شود. از گرافیک در زمینه تبلیغاتها و اطلاع رسانی های مختلف از جمله در زمینه بازاریابی و کسب و کار ، در زمینه های فرهنگی استفاده می شود. البته گاهی می توانیم این رشته را هم جزو هنر و هم رسانه بدانیم.

دو) نحوه ارتباط با مخاطبان

از جمله تفاوتهایی که می توانیم بین این دو رشته در نظر بگیریم این است که در هنر نقاشی ، اثری خلق می شود و اینکه مخاطب از این اثر چه برداشتی داشته باشد بستگی به ذهنیت مخاطبان دارد و هر آنچه تمایل داشته باشند یا به ذهنیت آنها نزدیک باشد می توانند برداشت کنند. در حالی که در گرافیک هدف این است که مفهومی را در ذهن مخاطب خود تداعی کنند. به صورت عینی می توانیم بگوییم که در هنر نقاشی ، این مخاطب است که به سمت اثر هنری مانند مجسمه می رود ولی در گرافیک این حرکت به صورت برعکس اتفاق می افتد و این رسانه یا گرافیک است که به سمت مخاطب می رود.

سه) تعداد اثر هنری و گرافیک

طرحهایی که توسط گرافیک به تصویر کشیده شده است شامل ، پوستر ، کارت ویزیت ، کاتالوگ و هر آنچه که هست را می تواند در تعداد زیاد به چاپ رساند. در حالی که در مورد نقاشی این چنین امکانی وجود ندارد و معمولاً یک اثر فقط یکبار خلق می شود.

چهار) تدعی آزاد در نقاشی

نقاشی یک هنر کاملاً فردی است و هنرمند هر آنچه را که در ذهن داشته باشد می تواند خلق کند بدون اینکه محدودیتی را برای خود در نظر بگیرد. همچنین این عدم محدودیت در ذهن مخاطبان نیز وجود دارد آنها به همان اندازه که هنرمند را آزاد می دانند در به تصویر کشیدن خواسته های ذهنی اش ، خودشان را نیز آزاد می بینند تا هر آنچه که تمایل دارند از این نقاشی برداشت کنند. در حالی که در گرافیک چنین فردیتی وجود ندارد و هدف آنها این است که مفهوم مورد نظر خود را به ذهن مخاطبان القا کنند و موضوع یا مطلبی که می خواهند بگونه ای مطرح کنند که برای مخاطبان قابل درک باشد و برداشت مشابهی داشته باشند نه اینکه برداشت شخصی و فردی.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گالری نقاشی به این صفحه مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *