گالری مجسمه

مشاهده همه مجسمه ها
خرید و فروش آثار هنری،گالری در تهران،گالری عکس،گالری مجسمه،گالری نقاشی

استیل

خرید و فروش آثار هنری،گالری در تهران،گالری عکس،گالری مجسمه،گالری نقاشی

برنز

خرید و فروش آثار هنری،گالری در تهران،گالری عکس،گالری مجسمه،گالری نقاشی

ترکیب مواد

خرید و فروش آثار هنری،گالری در تهران،گالری عکس،گالری مجسمه،گالری نقاشی

چوب

توضیحاتی در مورد گالری مجسمه و مجسمه سازی

هنر مجسمه سازی

مجسمه سازی هنری است برای اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی. در تعریف لغوی، مجسمه ، هر شی ای است که قسمتی از فضا را اشغال میکند. وجه تفاوت مجسمه سازی با هنرهای دیگر در کاربردی تر بودن آن است.

مجسمه سازی ، هنری قدیمی و با اصالت است که جزو پویاترین هنرها است.  همچنین، مجسمه سازی هنری است که در آن مجسمه ساز تلاش میکند به جسمی بی جان، شکل داده و به گونه ای آنرا در نظرها جاندار نماید. شایان توجه است که هر شکل دادنی را نمی توان مجسمه سازی نامید چرا که مجسمه سازی در پی ایده ، تفکر و یا فکری انجام میپذیرد. و این به نبوغ و قدرت خلاقیت مجسمه ساز بر می گردد که بتواند از شی ای ، اثری ماندگار و در خور توجه بسازد.

همانگونه که گفته شد مجسمه سازی جزو هنرهای اصیل است که با توجه به مواد اولیه آن که عمدتا چوب یا سنگ است به هنری دارای شکوه و جلال تبدیل گردیده است و در مواردی جزوی از شناسنامه هویت تمدنها گردیده است. به عنوان مثال ، تخت جمشید را می توان به علت وجود مجسمه های ساخته شده در آن و نمایش هویت آن زمان نمونه ای از شناسنامه هویت ایرانی دانست.

تاریخچه مجسمه سازی در گالری مجسمه

مجسمه سازی  که هنری سه بعدی و مرتبط با فضا است  در تمدن های باستان به شکل گسترده در زندگی اجتماعی آدمیان نقش داشته و علاوه بر زیبایی،کاربردهای گوناگونی را تجربه کرده است.  با توجه به نمونه های بدست آمده از تمدنهای کهن ، می توان گفت که مجسمه سازی حتی قبل از پیدایش قدیمی ترین تمدنها وجود داشته است.  این هنر بویژه در میان یوناییان و مصریان باستان  ، به کرات در زمینه نشان دادن ارادات مذهبی شان به کار گرفته می شد.

یوناییان، خدایان متعدد خود را بصورت مجسمه در معابد قرار می دادند و آنها را  پرستش می کردند. آنها همچنین ، مجسمه های برنزی و سنگی قهرمانان خود را در محل عبور و مرور مردم قرار داده و به نوعی به گرامیداشت آنها می پرداختند.

افزون برآن مصریان نیز خدایان خود را بصورت موجوداتی در سنگ یا برنز مجسم می‌کردند و در معابدشان قرار می‌دادند.

در ایران ، هنر مجسمه سازی به دوره پیش از اسلام و اشکانیان برای نشان دادن رب النوع ناهید یا آناهیتا بر می گردد.

با دقت در این دو مورد می توان متوجه شد که  هر دو این تمدن به گونه ای ، مجسمه ها را در معرض نمایش قرار می دادند و در واقع می توان اولین نشانه های ایجاد گالری مجسمه که امروزه برای نمایش مجسمه ها از آن استفاده می شود را به این دوران نسبت داد.

هنرمندان مجسمه ساز

میکل آنژ مشهورترین مجسمه ساز تاریخ است که مجسمه های  بسیاری از جمله مجسمه موسی ، تندیس داوود و… را ساخته و پرداخته است . عمده شهرت میکل آنژ به علت ساخت تندیس داود است. ماده اصلی ساخت این تندیس ، سنگ مرمر است که میکل آنژ با هنرمندی تمام توانست از آن مجسمه ای زیبا و حیرت انگیز بیافریند.

ابوالحسن صدیق و علی اکبر صنعتی زاده از جمله مجسمه سازان پیشگام در این عرصه می باشند که در دهه های ۳۰ و ۴۰ ، با تحصیل در اروپا و امریکا ، ایده های جدیدی از این هنر را وارد ایران کردند.

انواع مجسمه ها در گالری مجسمه

 مجسمه ها را با توجه به مواد به کار رفته در آن میتوان به انواع مختلفی تقسیم کرد:

  • مجسمه های چوبی:

در این نوع مجسمه ها ، ماده اولیه سازنده مجسمه ، چوب می باشد که مجسمه ساز  ابتدا طرح مورد نظر را بر روی چوب طراحی کرده سپس چوب را برش داده  و در آخر با سوهان و سنباده به صاف کردن سطح کار می پردازد . در اصطلاح هنری به این روش ساخت مجسمه ، خراطی گفته می شود که همراه با ابزارآلات لازم  و عمدتا بوسیله دستگاه خراطی انجام میگیرد.

  • مجسمه های فلزی:

در مجسمه های فلزی (بخصوص مفرغ)  ، از فلز برای ساخت مجسمه استفاده می شود. برای ساخت این نوع مجسمه، ابتدا طرح مورد نظر را طراحی کرده سپس طرحها را  بر روی فلزها انتقال داده ، فلزات را برش داده و در آخر با دستگاه جوش به هم متصل می کنند تا طرح اصلی بدست آید.

  • مجسمه های سنگی:

ماده اولیه تشکیل دهنده این مجسمه ها، سنگ ( بخصوص سنگ مرمر) می باشد. این مجسمه ها، احتمالا اولین و همچنین بهترین ماده بکار گرفته شده برای ساخت مجسمه در دوران پاره سنگی می باشد. اولین مجسمه های سنگی پیدا شده مجسمه ونوس (۲۰۰ هزار سال پیش از میلاد مسیح و یا زودتر) و مجمسمه تان تان (۲۰۰ هزار سال پیش از میلاد)  می باشد.

  • مجسمه های گلی و گچی:

به این مجسمه ها در اصطلاح مجسمه های بتنی یا فایبرگلاس می گویند. ابزارآلات لازم برای این نوع مجسمه سازی عبارت است از قالب مجسمه ، گل ، گچ و یا خمیر مجسمه سازی. برای ساخت این نوع مجسمه ها، ابتدا نمونه کوچکی از مجسمه را می سازند و بعد از رفع معایب و اضافات نمونه ، شروع به ساخت مجسمه در اندازه مورد نظر می کنند. این نوع مجسمه سازی، بیشتر برای ساخت مجسمه در اندازه های بسیار بزرگ کاربرد دارد.

علاوه بر موراد بالا می توان به مجسمه های یخی و شنی نیز اشاره کرد. این نوع از مجسمه ها در ایام و فصول خاص  توسط هنرمندان خلاق و زبده برای نشان دادن اوج ذوق هنری شان استفاده می شود.

چگونه یک گالری مجسمه برپا کنیم؟

ایجاد گالری مجسمه باعث معرفی هنرمند و شناخت هنرمندی او از جانب مخاطب می گردد. برای برپایی و یا انتخاب گالری لازم است به مواردی در این زمینه توجه گردد:

  • هزینه برگزاری گالری مجسمه :

همانند معرفی هر محصولی ، برپایی گالری (که میتوان آنرا به نوعی معرفی محصول هنرمند دانست )نیازمند صرف هزینه می باشد. بنابراین در وهله اول باید به این نکته به خوبی توجه کرد که آیا میزان سرمایه در نظر گرفته شده برای این کار می تواند هزینه ها را پوشش دهد یا خیر در واقع باید بررسی گردد آیا با سرمایه در دست برپایی گالری توجیه پذیر هست یا نه؟

  • سود حاصل از برپایی گالری مجسمه :

قبل از ایجاد گالری باید به میزان سود احتمالی ناشی از فروش محصولات توجه کنید تا مطمن گردید که هزینه های انجام شده در جای درست صرف شده است.

  • مکان برگزاری گالری مجسمه :

بهتر است قبل از برپایی گالری ، در مورد محل آن اطلاعاتی را کسب نمایید تا با توجه به میزان سرمایه در نظر گرفته شده مناسبترین محل را انتخاب نمایید. برای این کار می توانید به بررسی تعداد جمعیت (مخاطبین احتمالی) ، سابقه ایجاد گالریهای مجسمه مشابه و … توجه کنید. همچنین می بایست به موارد زیر نیز توجه شود.

-مکانی که از نظر مساحت بزرگ باشد چرا که مجسمه ها نیازمند فضای بزرگی برای نمایش هستند.

-نورپردازی کافی و مختص هر مجسمه.

-وجود دمای محیطی مناسب

  • هماهنگی در ارائه آثار:

برای افزایش میزان جذابیت و گیرایی گالری مجسمه بهتر است آثار تقریبا مشابه از نظر موضوعی در معرض دید و نمایش قرار گیرند.

۵-گالری مستقل یا همراه با دیگر هنرمندان:

در این مورد ، این نکته مهم را در نظر داشته باشید که ایجاد گالری همراه با دیگر هنرمندان باعث افزایش ارتباطات و جذابیت آثارتان می گردد.

اهداف برگزاری گالری مجسمه چیست؟

۱-برپایی گالری باعث نمایش و معرفی محصولات و آثار می گردد. و همین باعث شناخته شدن و آشنایی مخاطبان با شما و آثارتان می گردد.

۲- در گالریها مخصوصا گالریهای مجسمه همراه با دیگر هنرمندان ، بودن با دیگر هنرمندان هم صنف باعث آشنایی با آنان و آثارشان و نیز امکان انجام کارهای مشترک در آینده می گردد.

۳- برپایی گالری باعث امکان مقایسه آثار خود با دیگر هنرمندان و بررسی نقاط قوت و ضعف محصول خود می شود و همین می تواند مشوقی برای بهتر کردن آثار گردد.

۴-فضای رقابتی حاکم بر گالریهای مجسمه باعث تنوع محصولات و خرید مطمن تر از سوی مشتری می گردد و این مورد نیز همچون مورد بالا می تواند کمکی در جهت بهبود آثار گردد.

گالری مجسمه در تهران

گالری مجسمه روژه در تهران به صورت دوره ای برگزار می گردد. گالری مجسمه در تهران برخی به صورت دائم و برخی به صورت موقت فعالیت دارند. برخی از این گالری ها در واحدهای خصوصی و آپارتمانی و برخی دیگر به صورت فروشگاه در قالب گالری مجسمه در تهران فعالیت دارند. در حال حاضر در سایر شهرهای بزرگ هم چنین گالری هایی برگزار می گردد. به عنوان مثال گالری روژه علاوه بر تهران در شهرهای اصفهان و شیراز نیز گالری مجسمه برپا نموده است.

خرید و فروش آثارهنری | گالری در تهران| گالری عکس | گالری مجسمه | گالری نقاشی