چگونه بتوانیم سنگ عقیق اصل را تشخیص دهیم؟

stall
راهنمای طراحی غرفه در نمایشگاه های خارجی هنری
دی ۱۵, ۱۳۹۶
گرافیک و نقاشی
مرزهای جدایی نقاشی و گرافیک در کجاست؟
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶

چگونه بتوانیم سنگ عقیق اصل را تشخیص دهیم؟

تشخیص سنگ عقیق - سنگ عقیق

روش هایی که بتوانیم سنگ قیق اصل را تشخیص دهیم ، محدود هستند. این روش ها را در این مطلب کوتاه مطرح می کنیم.

سنگ عقیق یکی از سنگهای محبوب به ویژه در ایران برای استفاده در جواهرات است. بسیاری از مردم تمایل دارند جواهراتی را داشته باشند که در آنها از سنگ عقیق استفاده شده باشد. سنگهای بسیاری در بازار موجود است که ممکن است به عنوان سنگ عقیق به شما معرفی شود ولی همیشه مشتریان به دنبال این هستند که بتوانند عقیق اصل را از غیر اصل شناسایی کنند. به همین دلیل در این مقاله به مشخصات سنگ عقیق اصل اشاره می شود.

یک) رنگ عقیق

رنگ عقیق اصل روشن و بسیار متمایز است. عقیقهای اصل ، همگی روشنایی زیادی دارند در حالی که اگر اصل نباشد روشنایی کمتری دارد. همچنین به جز نور ، رنگ آن نیز روشن است رگه های بسیار واضحی در داخل آن وجود دارد. معمولاً عقیقهای اصل و طبیعی ، دارای لکه های قرمزی است که به راحتی می توانید آنها را ببینید. این لکه های قرمز در سراسر سنگ عقیق تراکم دارند. عقیق های مصنوعی همچنین آبی رنگ روشن است. این رنگ به راحتی شما را به این نتیجه می رساند که این عقیق مصنوعی است.

دو) شکل سنگ عقیق

سنگهای عقیق اصل در تمامی زاویه های آن یک شکل است. در حالی که عقیق مصنوعی ، انتهای برگ مانندی دارد. در صورتی که سنگ عقیقی دیدید که انتهای آن به شکل برگ است پس می توانید به مصنوعی بودن آن پی ببرید.

سه) سخت بودن سطح عقیق اصل

عقیق اصل دارای سطحی سخت است که با هیچ چیزی خراش بر نمی دارد. در حالی که عقیق مصنوعی به راحتی خراش بر می دارد. برای اینکه این ویژگی عقیق را امتحان کنید می توانید یک تکه یشم برداشته و با آن سطح عقیق را خراش دهید ، اگر سطح عقیق خراش برداشت شما به این نتیجه می رسید که این عقیق مصنوعی است. در کل عقیق مصنوعی سطحی نرم تر داشته و نسبت به عقیق اصل در سطح آن نقصهای زیادی وجود دارد.

چهار) تراش عقیق

یکی دیگر از نشانه های عقیق اصل ، کیفیت تراش آن است. عقیق با کیفیت یا اصل ، دارای ترشهای با کیفیتی نیز هست. سطح عقیق اصل ، بدون خط ، ترک و خراشیدگی است و روشنایی زیادی داشته و سطح یک نواختی دارد که به سطح آن درخشانی خاصی بخشیده است.

پنج) شفاف بودن سنگ

حتماً موقع خرید به میزان شفافیت سطح سنگ توجه کنید. عقیق طبیعی و اصل شفافیت کمتری نسبت به عقیق مصنوعی دارد. نظم بالایی که در میزان شفافیت عقیق مصنوعی وجود دارد در عقیق طبیعی و اصل وجود ندارد. بلکه سطح آن میزان درخشندگی های متفاوتی دارد. ممکن است بعضی از قسمتهای آن درخشندگی کمتر و بعضی از قسمتهای آن درخشندگی بیشتری داشته باشند. در حالی که عقیق مصنوعی در همه قسمتهای آن از شفافیت و درخشندگی یکسانی برخوردار است و کاملاً مانند یک شیشه به نظر می رسد.

شش) وزن عقیق

عقیق های طبیعی وزن بیشتری از عقیق های مصنوعی دارند. در صورتی که دو سنگ عقیق هم اندازه داشته باشید میتوانید از میزان وزن آنها به راحتی به سنگینی عقیق اصل پی ببرید. این موضوع در مورد ساخت زیورآلات بسیار مهم است.

هفت) دمای سنگ عقیق

یکی از مشخصه های سنگ عقیق که شما را به طبیعی بودن آن مطمئن می کند میزان دمای سنگ عقیق اصل است. سنگهای عقیق اصل ، در تابستان دمای پائینی دارند و در زمستان دمایشان بالاست. در حالی که عقیق مصنوعی و غیر اصل متناسب با دمای هوا تغییر دما می دهد.

برخی اصطلاحات در زمینه جواهرات

راهنمای برگزاری گالری زیور آلات

تفاوت جواهرات هنری با جواهرات فاقد ارزش هنری در چیست؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گالری نقاشی به این صفحه مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گالری زیورآلات به این صفحه مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *