آشنایی با پتینه کاری دیوارها و سقف ها و نقش آن در طراحی دکوراسیون

سبک نقاشی
انواع سبک های نقاشی
اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸
طراحی دکوراسیون داخلی برای هتل ها و اقامت گاهها
خرداد ۱۸, ۱۳۹۹

آشنایی با پتینه کاری دیوارها و سقف ها و نقش آن در طراحی دکوراسیون

پتینه کاری

پتینه را می توان نوعی پوشش بر روی دیوارها و سقف ها دانست که از تنوع بالایی برخوردار است.

در اوایل پیدایش این سبک از طراحی دکوراسیون ، بیشتر از رنگ ها و طرح های مختلف استفاده می شد و امکان نوآوری در آن کمتر بود. اما امروزه با توسعه این سبک از هنر و استفاده آن در طراحی دکوراسیون ، به جز استفاده از رنگ ها و طرحهای مختلف بلکه آن را بر روی بافت های مختلف نیز به کار می برند. این هنر از زمانی که به هنری قابل اجرا بر روی بافت های مختلف تبدیل شده است می توان از ایده ای بسیار خلاقانه و زیبایی در آن استفاده کرد.

عمده ترین کار این هنر استفاده از رنگها و طرحهای مختلف برای ایجاد عمق و زاویه در دیوار یا سقف است. می توان به راحتی توسط آن حسهای مختلف بصری مانند برجستگی یا تو رفتگی را در چشم بینندگان ایجاد کرد. در ایجاد این عمق و زاویه ، رنگ بیشتر از سایر جنبه ها نقش دارد و می تواند این حسها را ایجاد کند.

پتینه کاری را بیشتر بر روی سقف و دیوار پیاده می کنند زیرا اجرای آن به روی این قسمتها می تواند نمای زیبا و خلاقانه ای به فضا بدهد. علاوه بر این ، پتینه ها بهترین گزینه برای پوشاندن نقص های دیوار و سقف هاست. به عنوان مثال از پتینه ها برای پوشاندن نقص ها و سطوحی که در ادامه به آنها می پردازیم استفاده می شود.

یک) پوشاندن پستی و بلندی ها

فرض کنید دیوار یا سقف شما به دلایل مختلف از سطح ناصافی برخوردار است و این پستی و بلندی ها و ناصافی ها  نمای داخلی منزل یا محل کار شما را به هم زده است. در این گونه مواقع برای رفع این نقص و عیبی که ایجاد شده و زیباتر و متقارن تر نشان  دادن سطح دیوار یا سقف خود می توانید به راحتی از پتینه ها استفاده کنید.

دو) پوشاندن ترک ها

گاهی ممکن است در اثر عوامل مختلف ، بخشی از دیوار شما دچار ترک شده باشد و امکان این برای شما وجود نداشته باشد که دیوارتان را از اول نوسازی کنید. در این گونه شرایط بهتر است از هنر پتینه کاری در منزل یا محل کارتان برای پوشاندن فضای ترک خورده استفاده کنید.

به طور کلی می توان گفت ، پتینه ها علاوه بر این که به فضای شما زیبایی می دهند و به عنوان یک هنر در طراحی دکوراسیون قابل استفاده هستند بلکه شما می توانید به عنوان یک ابزار مهم در پوشش دادن عیب های دیوار یا سقفتان از آن استفاده کنید.

از جمله قابلیتهای بسیار جالب توجه که پتینه کاری را به عنوان یک هنر محبوب در طراحی دکوراسیون فضا تبدیل کرده است این است که شما می توانید با طراحی و رنگ آن را متناسب با مشتریان و سلیقه آنها ایجاد کنید. از آنجایی که افراد از افکار و احساسات مختلفی برخوردار هستند بنابراین ، شما می توانید به اندازه افکار و احساسات مختلفی که افراد دارند از طراحی متفاوتی در پتینه کاری استفاده کرده و همواره طراحی خلاقانه و متفاوتی داشته باشید.

با توجه به قابلیتهایی که این سبک از طراحی دکوراسیون دارد شما هر زمان که اجساس کنید دکوراسیون فضایتان برایتان تکراری و ملال آور شده است ولی قادر به هزینه های هنگفت برای یک تغییر دکوراسیون خود نیستید ، پتینه ها می توانند بهترین گزینه برای تغییر دکوراسیون که در عین حال کم هزینه نیز هستند باشد. یکی از مزیتهای عمده پتینه کاری این است که شما می توانید آن را بروی سطوح مختلف پیاده کنید. بنابراین می توانید بر روی دیوارها ، سقف ها ، حتی بر روی پارچه و اسفنج نیز اجرا کنید و از طرحهای خلق شده توسط آن لذت ببرید. پتینه کاری انواع مختلفی از جمله موارد زیر دارد:

۱)پتینه کاری با استفاده از ورقه های طلا

۲)پتینه کاری با استفاده از ورقه های نقره

۳)پتینه کاری با استفاده از ورقه های چوب

۴)پتینه کاری با استفاده از ورقه های مخمل


راهنمایی هنرمندان تازه کار برای برگزاری گالری

تعیین مدت زمان بازدید از گالریها

آشنایی با گالریهای مهم تهران

 آشنایی با معروف ترین گالریهای دنیا

چند نکته مهم درباره گالریها و نگارخانه ها

راههای اطلاع رسانی گالری

گالری مجسمه

گالری نقاشی

نحوه برگزاری گالری جهت ارائه آثار هنری

چگونه یک گالری نقاشی راه اندازی کنیم ؟

راهنمای نصب تابلوهای نقاشی در منزل و گالری نقاشی

راهکارهای عملی جهت برگزاری گالری موفق و مناسب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *