آشنایی با هنر نقاشی های لاکی

نقاشی روی دیوار
هنر گرافیتی یا دیوارنگاری چیست؟
مهر ۱۴, ۱۳۹۶
هنر مفهومهنر مفهومی - نقاشی مفهومی - سبک مفهومیی - نقاشی مفهومی
هنرهای مفهومی به چه معناست؟
آبان ۱۳, ۱۳۹۶

آشنایی با هنر نقاشی های لاکی

mix painting

هنر نقاشی از جمله هنرهایی است که تنوع در آن روز به روز در حال افزایش است.

این هنر غنی و اصیل با توجه به تغییرات اجتماعی ، تحولات تاریخی ، سیاسی و اقتصادی مدام شکلها و جلوه های متنوعی پیدا کرده است. از نقاشی هایی که بر روی دیوارهای غارها برای انتقال پیامها توسط انسانهای اولیه استفاده می شده تا نقاشی هایی که به صورت خطوط ، طراحی و نقاشی می شود ؛ همگی نشان دهنده پویا و در حال حرکت بودن این هنر است. نقاشی های لاکی به سبکی از نقاشی گفته می شود که بر روی جلد کتابها ، جعبه های تزئینی ، قابهای دور آینه ها و سطوح مشابه دیگر طراحی می شود. این نقاشی ها معمولاً ظاهری همچون نقاشی های رنگ روغن دارند.

نقاشی های لاکی در ایران از دوره صفویه شروع شده است ولی دوره قاجار شروع به تحول و رشد کرد. در دوره قاجار این شاخه از نقاشی هم از لحاظ تعداد نقاشی هایی که ساخته می شد و هم از نظر کیفیت و مطلوبیت تصاویر به رشد چشمگیری رسید. گاهی این نقاشی ها و تصاویر لاکی به قدری دارای تجمل و فاخر است که از آنها اثری بی نظیر می سازد. از جمله آثار بسیار زیبایی که در این دوره رواج پیدا کرد و هم اکنون نیز در موزه ها و کاخهای مربوط به دوره قاجاریه باقی مانده است ، صندوقها و صندوقچه های جواهرآلات هستند. بر روی این صندوق ها نقشهای زیبایی از طبیعت ، پرندگان و انسانها به شکل مینیاتوری به چشم می خورد. تصاویر و طرحهایی که برای نقاشی های لاکی استفاده می کردند در این دوره نسبت به دوره های قبلی غنی تر و پر مایه تر شد. علاوه بر این صندوقچه ها ، از نقاشی های لاکی در این دوران برای طراحی و نقاشی جلد بسیاری از کتابهای نفیس نیز استفاده شده است.

از این نقاشی در سطح چرمها نیز استفاده می شود. طرحهایی که برای این نوع از نقاشی انتخاب می کنند غالباً شامل طرحهای زیر هستند:

یک) نقاشی گل

استفاده از طرح گل برای این نوع نقاشی از جمله فراوان ترین طرحهاست. گلهایی که با شاخ و برگهایی به هم وصل شده اند و تمامی سطوح شی ء مورد نظر را پر کرده اند.

دو) پرندگان

طرحهای پرندگان نیز از جمله پر کاربردترین تصاویری هستند که در این نقاشی ها استفاده می شود.

سه) طرحهای اسلیمی

طرحهای اسلیمی به نقش و نگارهایی گفته می شود که در آنها از خطوط و منحنی های دورانی شکل استفاده می شود. از این طرحها به عنوان تزئین در نقاشی های لاکی به وفور استفاده می شود.

چهار) نقاشی صحنه های تصویری

صحنه هایی که در آنها تصاویر انسانها و حیوانات وجود دارد و روایتی تصویری را بیان می کند در این نقاشی ها استفاده می شود.

پنج) نقاشی های آمیخته

در برخی از تصاویری که در نقاشی های لاکی استفاده می شود از آمیخته کردن تمامی تصاویر و انواع طرحهایی که در بالا گفته شد استفاده می شود.

از طرحهایی که در بالا به آنها اشاره شد ، نه تنها در این گالری نقاشی ها ، بلکه در سایر هنرهای ایرانی نیز بسیار استفاده می شود.


نحوه برگزاری گالری جهت ارائه آثار هنری

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برگزاری گالری مجسمه به این صفحه مراجعه نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *